goz

Göz Kremleri Nasıl Uygulanır?

 

Göz çevresi vücudumuzun en ince, en hassas bölgesidir. ve kırışmaya çok müsaittir. Bundan dolayıdır ki yaşınız ile ilgili gerçeği hemen ele verir. Okadar nazik bir yapıya sahiptir ki, bu bölgeye kremi uygulayacak olan parmağımızında o denli nazik bir yapıya sahip olması gerekir. Bu nazik parmak da yüzük parmağımızdır.

Yaşlılık belirtisi olan kırışıklıklar ilk önce kaz ayaklarımızdan başlar. Tabiki sadece yaş değildir göz çevresini kırıştıran, çoğumuzun aslında yüzleşmek istemediği yaşlılık gerçeğini ortaya çıkaran.

Çevresel faktörler (güneş, kar, rüzgar vs)

Gülümseme (kırışmasına değer)

Nemsiz kalması (uygun nemlendiricilerin kullanılmaması)

Uykusuzluk yada çok uyumak

Göz makyajı ve göz makyaj temizleyiciler

gibi faktörler göz çevresinin kırışmasını hızlandırır.

Göz çevresine uygun nemlendiriciler kullanılmalı. Göz çevresi kremleri genelde daha ince bir dokuya sahiptir ve daha su bazlıdır. Göz çevresine nazikçe uygulanmalı. Uygulama yaparken özellikle yüzük parmağımız kullanılmalıdır. Özellikle serçe parmağımız ve yüzük parmağımız yavaş dokunuşlar yaparlar ve naziktirler. Krem yüzük parmağımızı çok az miktar alınmalı minik dokunuşlar yaparak kaz ayaklarına kadar masaj yapılmalıdır.

Asla çok sıcak su ile yüz yıkanmamalıdır. Çünkü sıcak su cilt kurumasını arttırır. Göz makyajı mutlaka alkol içermeyen temizleyiciler ile temizlenmelidir. Örneğin bioderma sensibio h20 , uriagaterproof eye make up vs gibi misel sular tercih edilebilir.

Sabah akşam temizlenmiş göz çevresine ihtiyacınıza uygun bir göz çevresi kremi kullanmalısınız.

Örneğin sigara içiyorsunuz cildiniz mat göz çevrenizde torbalanma koyu halkalar var ince çizgiler var : Dermaplus Md C-Lipoic Eye Therapy 15 ml, Antioksidan Göz Bakım Kremi

Göz çevrenizde nemsizlik var tek sorun nemsizlik : Bioderma Sensibio Eye Contour Gel 15 ml, Uriage Thermal Water Eye Contour Cream 15 ml,

Derin kırışıklık var çizgi açmasını istiyorsak yine dermaplus, caudalie, babe , dead sea gibi markalardan göz çevresi kullanabilirsiniz.

En derin kırışıklıklara yol açsa bile gülümsemeye devam edin…

bahar2

Bahar Yorgunluğunda Hangi Vitamin Takviyesini kullanmalıyım?

merhabalar. Bugün sizler için bahar yorgunluğunda kullanılan paharmatone, supradyne, ginvit gibi besin takviyelerinden bahsedeceğiz.

Son bahar geldi ve gelişiyle beraber sorunlarda, sıkıntılarda kapıya dayandı. Özellikle bahar yorgunluğu, saç dökülmesi, baş ağrısı, ödem, depresyon vs başı çekmektedir. Bu hafta bahar yorgunluğunda nelere dikkat etmeliyiz, hangi vitamin takviyelerini kullanmalıyız, tercihimiz ne yönde olmalıdır… gibi konulara kısaca değineceğiz.

Evet bahar yorgunluğu hayatımızı ciddi anlamda olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu durumda özellikle düzenli beslenme, düzenli uyku, yeterli miktarda sıvı tüketimi, bol yeşil yapraklı sebzeler, mevsim salataları tüketilmelidir. Kahve, çay ,tuz gibi besinlerden uzak durmalıyız. Bunlar vücutta su tutulmasını arttırmaktadır. özellikle düzenli yapılan spor bu yorgunluğu daha kolay atlatmamıza yardımcı olacaktır. Ve yardımcı olabilecek diğer bir durumda eczanelerde satılan vitamin mineral kombinasyonlarıdır. Hangi markaları tercih edebiliriz bir kaç tanesine değinelim.

PHARMATON

Eczaneye gittiğimizde en çok tavsiye edilen vitaminlerden biri pharmatondur. İçersinde vitamin mineralden baska ginseng bulunmaktadır. Ginseng özellikle halsizlik yorgunluk dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğünde kullanılan bir bitkidir. Kendizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle tansiyon, kalp ritim, bozukluğu problemi olanlar mutlaka dr kontrolü altında kullanmalıdırlar. Ginseng bazı durumlarda kalp çarpıntısını arttırabilmektedir.

SUPRADYNE ALLDAY

Yine tercih edebileceğimiz bir kombinasyonsa suprandyne all day. İçerisinde ki co enzim  Q10 sayesinde halsizlik yorgunluk durumlarının azaltılmasında yardımcı olacaktır. Özellikle kalp problemi olanlar, kolesterol ilacı kullananlar  supradyne all day tercih edebilirler. çünkü co enzim Q10 kalp vitamini olarak tanımlanır. kas gücünü arttıran özellikle kalp kasında yüksek oranda bulunan bir vitamin benzeri maddedir. kolesterol ilacı kullananlarda da bu madde vücutta azalmaktadır. Onun içinde dışarıdan takviye almakta fayda vardır. Yine de herkesin kullanabileceği bir viamin takviyesidir.

GİNVİT

Piyasaya girerken kilo aldırmayan vitamin olarak lanse edildi ginvit. İçerisinde vitamin ve mineralin yanısıra yeşil çay, ginsek, lutein, guarana gibi bitki ekstrelerini de taşımaktadır. Bu besinlerin termik etkisi sayesinde kilo aldırmayan metabolizmayı hızlandıran, halsizlik yorgunluğu gidermeye yardımcı bir besin takviyesidir. Pharmatonda da belirttimiz gibi tansiyon, kalp, ritim bozukluğu durumlarda dr kontrolü altında kullanılmalıdır.

Bunun yanında reçeteli ilaç kullananlar, kronik rahatsızlıkları olanlar mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Sağlıklı Günler

Diyetisyen Emine Burun Güler

 

 

 

tanning

Bronzlaşırken D vitamininizi kaybetmeyin

BRONZLAŞMAYINNNNN
D vitamini yetersizliği kadın,erkek, çocuk, yaşlı herkesin en büyük sorunu şuanda. Dünya nüfusunun da neredeyse % 50 etkileyen bir sorun halini aldı. Eksikliğinde çeşitli kanser türleri, kemik rahatsızlıkları, şişmanlık,bağışıklık sistemi rahatsızlıklar vs sayabiliriz. Her zaman okullarda D vitaminini güneşten alınır diye öğretildi. Güneşten yeterli miktarda alabiliyor olsaydık eğer güneş olduğu yerde hatta gereğinden fazla bunaltıcı bir şekilde tepemizde dururken, bukadar D vit yetersizliği yaşamazdık. Tabiki yine suçlu biziz hava kirliliği yanlış güneşlenme yanlış beslenme , bu sonuçları doğuruyor.

Öncelikle  D vitamini tanıtalım; nereden alırız günlük alımımız ne olmalıdır gibi noktalara değinelim. Evet okul yıllarımızı hatırlayalım, D vit yağda eriyen, fazlası karaciğerde birikim yapan, hatta biz üniversitede iken hocalarımızın ek D vi önermeyin en toksiktir, karaciğer yetmezliğine yol açabilir denilen vitamindir. 12 – 13 yılda ne değişti nasıl bunu başardık bilmiyorum ama herkesin derdi D vit yetersizliği. Kaldı ki ben diyetisyen olarak beslenmeme dikkat etmeme rağmen Antalyalı olup güneşin bağrından kopup gelmeme rağmen yetersizliği yüksek boyutlarda. Ek takviye alarak düzelttim belki ama sürekli risk altındayım.  Vücutta hormon gibi işleve sahip D vit yetersizliği bu kadar önemli iken mutlaka tahlillerinizi yaptırıp öneminizi alın.

Evet değinmek istediğimiz en önemli nokta BRONZLAŞMA.Özellikle bu yaz günlerinde, hepimizin derdi kapkara olup etrafta ”Ay ne güzel YANMIŞSIN, BRONZLAŞMIŞSIN” denilmesi ne gurur duyulası bir cümle değil mi?. BRONZLAŞMANIN D Vitamini YETERSİZLİĞİNİ hızlandırdığını biliyor muydunuz??? Çünkü D vit emilimi engelleniyor. Lütfen bir kez daha düşünün BRONZLAŞMAYIN….. Sağlıklı günler ve sağlıklı güneşlenmeler. (Uygun bir güneş kremi kullanmayı unutmayın)

Screenshot_2016-05-03-07-59-39 Optimized-Plan kilo

Şişmanlıyorum

Son günlerde en sık kullandığımız kelime, en sık konuşma konusu, çağın hastalığı obezite. Hiç düşündünüz mü obezitenin anlamını ve nereden türetildiğini. Latincede OBESUS; yemek yeme anlamına gelen OBEDERE’nin geçmiş zaman halidir. Bütün dünyada katlanarak artan obezitenin sadece irade eksikliği ve oburluktan ibaret olmadığı, bunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu kabul etmek gerekir. Tedavi demişken; tedavi etmeye yardımcı (!) okadar çok gönüllü var ki…
Obeziteyi pasta olarak düşünün. Bu pastadan pay almak isteyen o kadar çok kişi var ki… Okumaya devam…

cover-pp-03 alkali

Alkali Diyet

 Bugün sizlere alkali diyetten bahsedeceğim. Güngeçmiyor ki yeni bir diyet programı önümüze altın tepsi içersinde sunulmasın. Hepside kendince mucize sonuçlar sağlıyor.Herkes eczanelere koşarak ingiliz karbonatı veya ph damlası almaya geliyor. Bununla zayıflayacaklarını zannediyorlar. Tabiki bu tek başına bir zayıflama yöntemi olamaz. Beslenmene dikkat etme karbonatlı su iç gitsin bütün kilolar keşke. Ama tümü ile de yanlış değil. Diyetisyen olarak okuduklarımdan en çok mantığıma yatan alkali beslenmedir. Aslında direk olarak bir diyet programı değil. Sağlıklı beslenmemizde bize yol gösterecek detaylardan biri. Yıllar önce “Zayıflama da Ph mucizesi” Dr Robert O Young ve eşinin kaleme aldığı bir kitap okumuştum. Bazı detayları hastalarıma uygulatmıştım. Daha sonra Türkiye’ de de Dr Ayşegül Çoruhlu Alkali Diyet adı altında bir kitap yayımladı. Başta da belirttiğim gibi bu isveç diyeti, dukan diyeti, karatay diyeti gibi başlıbaşina bir diyet programı değil adı sizi aldatmasın. Alkali diyeti  size kısaca anlatmaya çalışalım.. Öncelikle aşağıda verdiğim seçeneklerden 4 ve üzerinde soruya evet dediniz ise vücudunuz hiç süphesiz asidik ve muhtemelen sizde kilolusunuz.

Okumaya devam…